New Renato Community Society

Who we are?

What do we do?

Our Goals

People behind New Renato Community Society

Bornface Mamfunda

Starám se o místní komunitu, záleží mi totiž na jejím rozvoji a na každém člověku v ní. Každý potřebuje individuální přístup a rád se lidem věnuji individuálně. S mou ženou žiji v Kapiri, často ale přebývám také v Kashitu, na kterém mi tolik záleží a kde zastupuji neziskovou organizaci New Renato Community Society. Mám čtyři syny. 

Mr. Mumba

Před lety jsem byl svědkem samotných začátků komunity New Renato comunity society, která se od té doby rozvinula díky projektům, jako je řemeslná dílna, obchod s medem a střední škola v Kashitu. Je mi 66 let, mám jedno dítě a 6 vnoučat.

V dílně pracuji jako tesař. Získal jsem tesařské dovednosti a vyrábím úly, rojáčky, horní loučky pro včelaře a další produkty pro naše zákazníky.

Mým přáním je dokončit stavbu střední školy. Budu velmi šťastný, až budu moci být u oficiálního otevření této školy.

Adesy Tracy Kafwembe

Vystudovala jsem krejčovství, podnikání a společné stravování včetně pohostinství. Do organizace Kashitu-NRCS jsem vstoupila ještě jako teenager a nyní v tomto zařízení pracuji jako šéfkuchařka. Moc mě baví trávit čas v kuchyni a vařit pro dobrovolníky, mezi kterými jsou i Češi a Němci. Od té doby, co jsem se s nimi začala vídat, jsem se naučila připravovat nejrůznější pokrmy a evropské recepty. Je to skvělá zkušenost sledovat, jak si osvojují naši kulturu, včetně stylu oblékání. Mezi nejúžasnější zážitky s nimi patří výšlapy na kopec Kashitu, tanec u táboráku a legrace, kterou si užijeme při společném vaření. Přeji si, aby se dokončila střední škola, protože to vytvoří více pracovních míst a příležitostí pro lidi z komunity.

Mr. Thomas

Jako dlouholetý včelař a učitel včelaření se starám se o místní včelařskou komunitu, zajišťuji výuku, technologické poradenství, pomáhám zpracovávat med,… Pro včelaře z okolí organizuji školení a vzdělávání. Bydlím v malém domečku v Kashitu, hned poblíž stavby a jsem tak dobrovolníkům nablízku, i když často cestuji za včelaři z okolí, abychom jim pomohl a poradil v jejich práci. 

.

Mr. Phiri Shadrick

Je mi 59 let a mám čtyři děti. Jsem specialista na kovovýrobu, klempířinu a svařování. Mám nápady v oblasti jednoduchých i těžkých strojů a strojírenství. V rámci projektů na střední škole v Kashitu dělám veškeré práce spojené se svařováním kovů a vyrábím dýmáky pro včelaře. Rád pracuji s Čechy, protože jsou kooperativní a mají smysl pro humor. Doporučil bych, aby bylo proškoleno více mladých lidí a aby se rozvinul institut pro výcvik v kovovýrobě pro zajištění větší pracovní síly.

Elijah

Jsem odhodlaný 27 letý mladý muž pocházející ze severní části Zambie. K organizaci New Renato Community Society v Kashitu jsem se připojil v roce 2023 jako učeň v oboru stavebnictví. Od té doby jsem získal širokou škálu dovedností – od pokládání základů až po dokončení střechy.

V současné době zastávám roli správce skladu a dílny. Mám na starosti veškeré vybavení a nářadí v našem středisku a dbám na to, aby bylo vše v bezpečí a v dobrém technickém stavu. Velmi si užívám spolupráci s českými dobrovolníky; jsou to skvělí lidé a pracovat s nimi je pro mě vždy obohacující zkušeností.

Mým přáním a cílem do budoucna je dokončit středoškolské vzdělání, abych mohl být své komunitě ještě více prospěšný.

Rhodiah

Jsem energická matka sedmi dětí a ve svých 47 letech se aktivně věnuji podpoře komunity. Působím jako odborná poradkyně v oblasti psychosociální péče a prevence HIV/AIDS. Kromě poradenství se neustále vzdělávám – v současné době se učím krejčovskému řemeslu a v rámci školy v Kashitu dohlížím na projekt včelařství pro ženy. Zároveň mám na starosti marketing v spolku New Renato Comunity.

Práce na těchto projektech mě obohatila o řadu cenných dovedností, které přinášejí přímý užitek nejen mně, ale i celé mé rodině. Velmi si vážím možnosti být součástí tohoto týmu a těším se na další úzkou spolupráci s českými dobrovolníky.

Flaviour

Jsem stylová mladá žena, je mi 23 let a mám malou dceru. Právě jsem dokončila středoškolské vzdělání. Kromě toho pracuji jako kadeřnice v našem zařízení, kde pletu copy jak Čechům, tak Zambijcům. Také jsem se připojila k nové komunitě Renato, abych se naučila šít. Nyní již zvládám šít výrobky s minimálním dohledem a jen s malými obtížemi.

V naší zemi se za získání dovedností obvykle platí, ale v rámci tohoto projektu organizace nabízí výuku zdarma. Češi jsou úžasní – působí na mě, jako by všichni patřili do jedné rodiny. Stále se usmívají, dobře se s nimi spolupracuje a je s nimi zábava při společných aktivitách, jako jsou táboráky nebo setkání v kostele.

Mým přáním je naučit se další dovednosti a získat certifikát v oboru krejčovství.

Emanuel

Vystudoval jsem geografii a občanskou výchovu na pedagogické fakultě a jsem profesí učitel. V týmu NRCS vedu finance a mám na starosti oblasti vzdělávání, zemědělství a zahradnictví. Získal jsem dovednosti v oblasti správy osobních i skupinových financí a osvojil jsem si moderní technologie.

Česká pracovní kultura je, co se týče času, skvělá a s Čechy se výborně spolupracuje. Musíme urychlit výstavbu střední školy, protože je to ku prospěchu celé komunity.

Joseph

Propojení české a zambijské strany vzniklo díky mého setkání s Čechy při mé cestě do Evropy. Jsem členem NRCS, zajišťuju organizační věci, vyřizování záležitostí na úřadech a taky informování lidí. Jsem hlavním fotografem a fotografie, které vidíte z Kashitu přes rok, jsou právě ode mě. S mojí početnou rodinou žijeme v Kashitu.

Esther

Jsem hlavní ženskou členkou NRCS. Navštěvuji šicí workshop a zajišťuji i prodej výrobků. 

Gregory

Starám se o hospodaření neziskovky New Renato Community Society. Díky sociálním studiím na vysoké škole vím, že záleží na rozvoji mladých, a proto se pro ně snažím vytvářet příležitosti.

Justin

Violet

Our History

Lorem ipsum